
Plexus brachialis
Rehabilitace
V této sekci nalezneš celou řadu přístupů k lidskému tělu a metod jak cvičit. Důležité je říct, že každé tělo reaguje jinak a z toho vyplývá, že nelze přesně určit, která metoda je pro poranění plexus brachialis ta pravá, a která bude zaručeně fungovat. Rehabilitace tvoří základ cvičení, a je nutné, aby ji zvládl každý, kdo chce s rukou zase hýbat.
-
Udržení pasivního pohybu
Jaké další cvičení si vybereš, je už na tobě a na tvém fyzioterapeutovi. V sekci Metody najdeš různé přístupy a něco málo o nich. Je to proto, abys měl přehled, jak se dá cvičit. Doporučuji vyzkoušet různé přítupy a na základě vlastní zkušenosti si pak vybrat, které ti sedí nejvíc a udělat si Cvičební plán.
Svalová síla
Při vyšetření u lékaře a na fyzioterapii se setkáš s hodnocením stavu svých svalů. Síla svalů se hodnotí podle svalového testu, na základě kterého uslyšíš čísla od 0 do 5. Abys měl představu, co tato čísla znamenají, je níže uveden jejich význam.
0 = žádná aktivita
1 = záškub svalu (neumožňuje pohyb končetiny, který má vyvolat)
2 = provedení pohybu s vyloučením gravitace
3 = provedení pohybu proti gravitaci
4 = překonání malého odporu
5 = plně funkční zdravý sval
Jak často cvičit?
Odpovědět na tuto otázku bylo to nejtěžší, co jsem v rehabilitaci dělal. Jde o to, že na ní není jednoznačná odpověď a může se časem změnit. Nejde říct: „cvič 3x denně cca 32 minut a uděláš pro to ideálně tolik, kolik bude zapotřebí a za 9 měsíců budeš zase hýbat rukou“. Uvedu tě do situace.
Reinervovaný sval získá na síle jedině pravidelným používáním a „namáháním se“. Protože jde, ale o neurologické onemocnění a nervy jsou velice jemná struktura, je důležité také nervy nepřetížit a nepřecvičit. Důležité je tedy poznat, kdy už má sval a nerv dostatečně odcvičeno a zaslouží si relaxovat. To bývá často velice obtížné. Jak tedy poznáš, že už je sval a nerv unaven?
U svalů svalové síly 2 a více je to celkem jednoduché. Když neuděláš pohyb, který při prvních opakováních dokážeš, je sval zaručeně unaven. Složitější je to u svalů, které mají svalovou sílu 0 – 1 – 2 a u svalů, které dělají velice malé pohyby např. svaly okolo lopatky. Zde se dá spolehnout jen na vlastní pocit. Proto doporučuji vnímat své tělo co nejjemněji a poslouchat svou intuici, popřípadně dát na zkušené oko fyzioterapeuta. Máš-li pocit, že jsou svaly unavené, radši přestaň! Ale pozor, aby to nebyla jen výmluva, že se ti nechce cvičit.
V rehabilitční praxi funguje pravidlo, že je ideální cvičit spíše vícekrát denně a kratší dobu, než naopak. Určitě je důležité po cvičení odpočívat a načerpat znovu novou energii. Je na každém, aby si udělal vlastní zhodnocení. Já jsem po konzultacích s kamarády pacienty, lékaři a fyzioterapeuty dospěl k následujícímu programu.
Cvičím zhruba 4x denně 30 minut a každý druhý den dělám elektrostimulaci. Když jsem doma, cvičím kratší čas, ale častěji, třeba 8x 15 minut. Regeneraci podporuji cvičením v představě, aktivním zatínáním svalu nebo občasným kartáčkováním. Vzpomenout si na všechny tyhle činnosti mi pomáhají nejenom upomínky v telefonu, ale i obrázky s pohybem ruky, které mám vylepené všude po bytě.