
Plexus brachialis
Metody cvičení
Fyzioterapie zná celou řadu metod, jak přistupovat k lidskému tělu. Vybral jsem přístupy, které jsou pro léčbu plexus brachialis doporučované a které se mnou fyzioterapeuti cvičí. Určitě není jediná správná metoda. Každé tělo je rozdílné, a jako k takovému by se k němu mělo přistupovat. Doporučuji vyzkoušet jednotlivé metody a na základě své zkušenosti vybrat, co ti sedí nejvíc.
Při cvičení ruky je také důležité věnovat se celému tělu. Funkce ruky totiž nezáleží pouze na svalech ruky, ale také na postavení lopatky, hrudníku, břicha a i nohou. Pohyby totiž děláme v řetězcích, a proto je podstatné být celkově v kondici. Nediv se tedy, jako já, až po tobě budou chtít aktivovat břišní svaly:-)
Vojtova metoda
Za tuto metodu vděčíme neurologovi prof. Václavu Vojtovi, který objevil vrozené pohybové vzorce, které můžeme vyvolat stimulcí reflexních bodů na těle. Aktivace se provádí ve vývojových polohách - reflexní plazení, otáčení a první pozice. Dochází při tom k zapojování svalových řetězců, které pozorujeme u zdravě se vyvíjejícího dítěte. Odobrníky je doporučovaná na prvním místě.
Tuto metodu můžete cvičit pouze s terapeutem. Ač se Vám cvičení může zdát jako nenáročné a můžete mít pocit, že si jen tak ležíte, tak opak je pravdou.

PNF = Proprioceptivní Nervosvalová Facilitace
Proprioceptivní znamená, že nám tělo dává informace o poloze končetiny, tedy, že ji vnímáme a to pomocí čidel hlubokého čití. Nervosvalová znamená propojení nervového systému a svalů. Facilitace = nabuzení, zvýšení vnímání.
To je hodně teorie. V praxi to vypadá tak, že terapeut vede pacienta do pohybu končetiny v takzvaných diagonálách. Protože jsou diagonály prováděny v přirozených pohybových řetězcích, dochází k aktivaci správných svalových smyček, zvyšování pasivního rozsahu pohybu a posílení svalové síly.
Terapeut používá facilitační mechanismy, známe:
-
protažení svalu
-
maximální odpor
-
ruční kontakt
-
trakce (oddálení kloubních ploch) a komprese (přiblížení v kloubu)
-
a slovní pokyny
Pacient se snaží pohyb provést (provádí ho) a končetinu zrakem kontroluje. Zvyšuje tak kvalitu prováděného pohybu.
Metoda sestry
Kenny
Stimulační metoda, při které je postižený sval nejprve protažen, stimulován chvějivými pohyby, cílem je uvědomovat si sval a jeho funkci (terapeut pomáhá slovním doprovodem) a následně snaha aktivně daný pohyb provést (nejprve pasivně v představě, poté se snažíš pohyb aktivně provést).
DNS
Dynamická neuromuskulární stabilizace
Cvičení na principu vývojové kineziologie (jak se miminko učí pohybovat - nejprve leží na zádech, pak se přetáčí, pak se plazí, ... napřimování, chůze). Základem je aktivace hlubokého stabilizačního systému (hluboké břišní a zádové svaly + pánevní dno a bránice). Začíná se od nejjednodušších poloh (leh na zádech, klek na čtyřech apod.) ve kterých Tě bude fyzioterapeut instruovat, jak máš správně dýchat, které svaly máš aktivovat... Cvičení vyžaduje 100% soustředění.
Cvičení podle Ludmily Mojžíšové
Jedná se o soubor asi 10 cviků, při kterých dochází k ativaci svalů pánevního dna, posilování břišních a zádových svalů (HSSS = hluboký stabilizační systém). Cvičení je vhodné zejména proto, že napomáhá vyrovnávat svalovou nerovnováhu vzniklou jednostranným zatěžováním.